NexION-1000-ICP-MS

دستگاه ICP-MS PerkinElmer’s NexION® 1000 برای آزمایشگاه های با توان عملیاتی بالا جهت آنالیز روتین چند عنصر در حد Trace و مطابق با استانداردهای نظارتی و بودجه متوسط طراحی شده است.

شماره فنی : N8150048

ویژگی های NexION 1000 ICP-MS:

  • ماژول معرفی اختصاصی نمونه با خلوص بالا SMARTintro ، را اندازی و گردش کار را تسهیل کرده است.
  • Three quadrupoles (سه چهار قطبی)، و سیستم منحصر به فرد Universal Cell برای سوییچ حاکت برخورد و واکنش باعث حذف موثر تداخلات خواهد شد و بهروری را افزایش خواهد داد.
  • سریعترین سیستم تحصیل اطلاعات صنعتی موجود در بازار(100,000 points/sec) جهت آنالیز هر اندازه ذره ای اختصاص یافته است.
  • یک ژنراتور RF جدید حالت جامد با فناوری نوین LumiCoil اولین سیم پیچ RF ICP-MS را که نیازی به نگهداری یا خنک کننده ندارد را ارائه کرده است.
  • رابط مخروطی سه‌گانه با منحرف کننده یون چهارقطبی، تعمیر و نگهداری را به حداقل رسانده است.
  • نرم افزار Syngistix یک رابط بصری هوشمند و پیشرفته ارائه می دهد که در طول آنالیز بهترین راهنمایی را جهت بهبود نتایج پیشنهاد می کند.

کلیات دستگاه ICP-MS

طیف سنجی پلاسمای جفت شده القایی از جمله روش های طیف سنجی اتمی است که در آن اتمی شدن عناصر (Atomization) به کمک محیط گرم پلاسما صورت می پذیرد. در واقع ICP-MS ترکیبی از یک منبع  ICP با یک طیف سنج جرمی می باشد. این تکنیک به صورت تجاری در سال 1983 معرفی شد. پلاسمای ICP اتم ها را در یک نمونه به حالت یون تبدیل می کند. سپس این یون ها با توجه به m/z یا جرم به بار در دتکتور جرمی تفکیک شده و هرچه m/z یونی کمتر باشد زودتر به انتهای دتکتور خواهد رسیده و تشخیص داده خواهد شد. و چون یون­ها به صورت مجزا به آشکارساز رسیده و تعیین  می ­شوند، مزاحمتی برای اندازه­ گیری یکدیگر ندارند. لذا، حدّ تشخیص در این روش بسیار کمتر و مطلوب است. در این روش از یونیزاسیون الکتریکی، شیمیایی و بمباران سریع اتمی استفاده نمی شود بلکه تکنیک یونیزاسیون پلاسما به کار گرفته می شود. این روش تقریبا عاری از آلودگی است زیرا الکترودها کاملا در خارج از محفظه ی واکنش می باشد.

از این تکنیک تحلیلی برای تعیین عناصر و ایزوتوپ های آن ها استفاده می شود. این روش در مقایسه با روش های دیگر، روشی حساس تر، با حد تشخیص بهتر و تکرارپذیری بالاتر است. روش های ICP دارای قابلیت اندازه گیری کمی محتوای عنصری یک ماده از مقیاس ppt تا درصد وزنی (wt%) می‌باشد. تنها عناصری که توسط روش های ICP قابل اندازه گیری نیستند، C، H، O، N و هالوژن ها می باشند. نمونه های جامد باید در مایع، به طور معمول محلول آبی اسیدی، حل شده و یا تجزیه شوند. دستگاه ICP-MS جرم یون های عنصر تولید شده توسط پلاسمای آرگون دما بالا را اندازه گیری می کند. یون های ایجاد شده در پلاسما از طریق نسبت جرم به بار خود جدا شده و امکان تشخیص و کمی سازی مواد ناشناخته را ایجاد می کند. ICP-MS برای محدوده وسیعی از عناصر، از حساسیت بالایی (یعنی محدودیت آشکارسازی کم) برخوردار است.

مولکول های نمونه  به صورت بخار وارد قسمت یونیزه کننده دستگاه ICP می شوند. این بخش در واقع مولکول ها را می شکند و یونیزه می کند. از روش ICP-MS برای کشف عناصر نادر در زمین به جهت دقت و رزولوشن بالا استفاده می شود. همچنین برای رسوب، خاک و نمونه های سنگی، بیولوژیکی و نمونه های ارگانیک نیز به کار گرفته می شود.

کاربردها:

  1. صنایع انرژی اتمی
  2. صنایع دارویی
  3. صنایع معدنی و نظامی
  4. تعیین دقیق غلظت عناصر، از طریق اطلاعات غلظت ایزوتوپ های آنها

قبلی «
بعدی »
× پشتیبانی آنلاین