اکسید سیلیسیم(سیلیس)

سیلیس یا اکسید سیلیسیم

SiO2

درصد خلوص:۹۹٫۹۹- ۹۸
اندازه ذرات: ۲۰۰-۱۵۰ نانومتر
ظرفیت تامین: ۳۰ تن در ماه

اکسید سیلیسیم (SiO2) یا سیلیس ترکیبی در پوسته زمین است که به صورت خالص و یا به صورت ترکیب در کانی های سیلیکاته حدوداً ۶۰ درصد پوسته جامد زمین را تشکیل می دهد. نام سیلیس برای کلیه کانی هایی به کار برده می شود که دارای SiO2 می باشند حتی اگر از نقطه نظر بلوری ، شرایط فیزیکی و شرایط زمین شناسی با هم متفاوت باشند. ماسه سنگ و ماسه سیلیسی، کوارتز و کوارتزیت، بلور کریستال، تریپلی و نواکولیت، سیلیس مصنوعی و سیلیکون شیمیایی، سنگ چماق و دیاتومیت از منابع اصلی سیلیس هستند. غالبا، سیلیس بر اساس درصد وزنی و خلوص SiO2 شناخته شده وقیمت گذاری می شود. علاوه بر درصد، SiO2 ساختمان کانی شناسی سنگ نیز در تعیین کیفیت و موارد مصرف آن نقش مهمی دارد زیرا ممکن است SiO2 به صورت انواع سیلیکات ها وجود داشته باشد، در نتیجه این مسئله در تعیین روش کانه آرائی و چگونگی حذف ناخالصی ها تأثیر خواهد داشت. خواص فیزیکی سیلیس نیز در همین روش مناسب برای خردایش، دانه بندی پودر سیلیس تولید شده و تعیین موارد مصرف پودر تولید شده تأثیر خواهند داشت. به طور کلی موارد مصرف سیلیس عبارت است از: شیشه سازی، تولید فروسیلیس ، سرامیک سازی، تولید آجر ماسه آهکی، ریخته گری، تولید سیلیکات سدیم، تولید دیگر مواد سیلیسی و تولید پشم شیشه. مقادیر قابل توجهی ازماسه سنگ خرد شده به عنوان مصالح ساختمانی بکار می رود.

موارد مصرف سیلیس

  • در ریخته گری و نسوز
  • صنایع شیشه و بلور و پیرکس
  • مواد اولیه مصرفی صنایعی مانند لعاب، صنایع شیمیایی، فروسیلیس، پشم شیشه، سیلیکات سدیم، فروکروم و ماسه تست سیمان به حساب میرود
  • فیلترهای شنی انواع استخر
  • تصفیه کدورت آب چاه در ورودی منازل و ویلاها
  • سیلیس، در سه دانه بندی “درشت”، “متوسط” و “ریز” وجود داشته و به این ترتیب می توانند در لایه های مختلف فیلتراسیون قرار بگیرند تا اثربخشی بیشتری در سیستم وجود داشته باشد.
  • قطعات الکترونیکی و پیزوالکتریک

شرکت فاطرشیمی نگارفناور امکان تامین سیلیس و نانو ذرات سیلیس با اعیار و کیفیت مطلوب را به میزان ۳۰ تن در ماه دارد.

قبلی «
بعدی »

Leave a Reply